PZU wdraża czynniki ESG we wszelkich możliwych obszarach – w bieżącej działalności, w oferowanych produktach, przez inwestowanie w OZE oraz w relacjach z partnerami biznesowymi. Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie, nadzorująca Biuro Zrównoważonego Rozwoju, zaznacza, że w obszarze ESG PZU stawia na spójną strategię i działania a przeprowadzka do najbardziej ekologicznego biurowca w Warszawie jest kluczowym elementem realizacji strategii ESG ubezpieczyciela..
– Nowy biurowiec odzwierciedla wartości, którymi się kierujemy. Szukając nowej siedziby braliśmy pod uwagę zarówno wpływ budynku na środowisko, jak i na dobrostan pracowników. Dzięki przeprowadzce do PZU Park udało nam się stworzyć ergonomiczne środowisko pracy dla 4,5 tys. pracowników oraz zredukować emisję CO2 o 2,5 tys. ton w ciągu roku – mówi Dorota Macieja.
Budynek PZU spełnia najbardziej wymagające standardy. Otrzymał miedzy innymi certyfikat LEED Core&Shell na najwyższym poziomie Platinum i certyfikat WELL na poziomie Gold. LEED to międzynarodowy system oceny budynków, dotyczący m.in. wykorzystania ekologicznych materiałów, oszczędności energii i redukcji zużycia wody, co wpływa na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Z kolei WELL to system oceny jakości powierzchni biurowej na podstawie ponad 100 parametrów budynku mających wpływ na zdrowie i zachowanie jego użytkowników.
PZU Park łączy w sobie wszystko, co powinien mieć nowoczesny i ekologiczny biurowiec. Materiały użyte w elewacji obniżają zużycie energii o 30 proc. w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Mimo to nowoczesna wentylacja dostarcza o 30 proc. świeżego powietrza więcej niż przewidują krajowe przepisy. Wysokiej klasy filtry w klimatyzacji zatrzymują pleśnie, zarodki i pyłki. To szczególnie istotne dla osób cierpiących na alergię. W lobby PZU Park umieszczono zieloną ścianę stworzoną z ponad 6 tys. roślin, które w ciągu doby wytwarzają tlen wystarczający dla 150 osób.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii siedziba PZU może zużywać znacznie mniej zasobów. Na przykład system odzyskiwania wody szarej, a więc nienadającej się do picia oraz system gromadzenia wody deszczowej pozwalają zaoszczędzić 63 proc. wody pitnej. Pomaga w tym również odpowiednio dobrana roślinność na zewnątrz, która nie wymaga podlewania wodą z sieci miejskiej. Szczelna fasada, materiał odbijający promienie słoneczne na dachu oraz inne rozwiązania technologiczne gwarantują, że PZU Park będzie zużywał nawet 30 proc. mniej energii niż bazowy budynek zaprojektowany na potrzeby certyfikacji LEED.
———–
Materiał partnera